هاست لينوكس

عضویت در کانال تلگرام مادرانه، ویژه خانم های ایران زمین

ایستگاه وبگردی
مراکز دیدنی استانبول
لحظه سقوط هواپیمای تایوانی+عکس
نا کجا آباد واقعا وجود دارد +تصاویر
سفر سی ثانیه ای به دزفول +عکس
بهشت رویایی و دیدنی تهران +تصاویر
بزرگترین گاف‌های سینمای جهان
کد مطلب: 28599 
تعداد بازدید: 322 بازديد / 
زمان انتشار: ۷ اسفند ۱۳۹۴ 

میوه دادن به بچه ها در بهترین زمان

545454_4554

بهترین زمان براي میوه دادن به بچه ها

شكي نيست كه خوردن انواع ميوه تاثير بسزايي در سلامت و تندرستي دارد. به همين دليل همان قدر كه خوردن ميوه براي بزرگسالان لازم و ضروري است، در كودكان هم اهميت دارد. كودكان هم بايد روزانه ۲ تا ۵ واحد ميوه دريافت كنند، چون اين گروه غذايي بخشي از نياز آن‌ها را به مواد معدني و آنتي‌اكسيدان‌ها تامين مي‌كند. خوشبختانه چون اغلب ميوه‌ها خوشرنگ و خوشمره هستند و طعم شيرين دارند، مورد علاقه اغلب كودكان هستند. بنابراين به راحتي مي‌توان با توجه به خواص ويتاميني، معدني و نيازهاي سني كودك، آن‌ها را وارد برنامه غذايي كودك كرد اما نكته اينجاست كه مصرف اين گروه غذايي در ميان كودكان بايد با رعايت اصولي همراه باشد تا براي كودكاني كه سيستم گوارش حساسي دارند، مشكلي ايجاد نكند. دكتر سيد ضياءالدين مظهري درباره ميزان مصرف، سن شروع، نحوه مصرف و نكات مهم در مورد ميوه‌ها توصيه‌هايي دارد كه با رعايت آن‌ها مي‌توان با خيال راحت اين گروه غذايي را در اختيار كودكان قرار داد.

.

 از چه زماني به بچه‌ها ميوه بدهيم؟
كودكان از زمان تولد تا ۶ ماهگي تنها نياز به شير مادر دارند. از ۶ ماهگي و با آغاز تغذيه تكميلي كه نوع غذا خوردن كودك از حالت مايع به لعابي، پوره، پوره سفت و غذاي سفره تغيير مي‌كند، تغييرات تكاملي براي دريافت مواد‌غذايي در كودك ايجاد شده و بنابراين تنوع مصرف خوراكي‌ها هم شروع مي‌شود اما اين تنوع با مقدار كم يعني يك قاشق مرباخوري شروع مي‌شود و تا ۱۲ قاشق مرباخوري مي‌رسد تا بدن نوزاد آنزيم لازم براي هضم را داشته باشد.  از آنجا كه ممكن است كودكان زمينه حساسيت به ميوه داشته باشند، بايد مصرف را با ميوه‌هايي شروع كرد كه زمينه ايجاد حساسيت ندارند. بهترين ميوه‌‌اي كه در چند هفته ابتدايي آغاز تغذيه تكميلي مي‌توان وارد برنامه غذايي كودك كرد، آبميوه رقيق است كه به‌تدريج به غلظت آن افزوده مي‌شود. در مورد سبزي‌ها هم بهتر است تغذيه با آب هويجي كه با آب سيب مخلوط شده آغاز شود. به‌تدريج و با بزرگ شدن كودك مي‌توان ميوه‌ها را به‌صورت پوره و بعد تكه‌هاي كوچك در روند افزايش جويدن و بلعيدن وارد برنامه غذايي كودك كرد. آخرين ميوه‌اي كه در اين روند بايد وارد برنامه شود، مركبات است، زيرا مركبات ممكن است حساسيت‌زا باشند. تنها انتخاب موجود در ميان مركبات آب ليمو شيرين است كه ميزان حساسيت‌زايي آن از ديگر انواع مركبات كمتر است.

.

ba3427-1

 بچه‌ها چه موقع از روز ميوه بخورند؟
بهترني زمان براي خوردن ميوه وقتي است كه معده كودك خالي باشد. علاوه بر اين، بهترين زمان خوردن ميوه در صبحانه است. اگر آب مركبات هنگام صبح به كودك داده شود، موجب افزايش اشتهاي كودك مي‌شود. اگر هنگام صرف غذا ميوه‌هايي كه حاوي ويتامين C هستند، به‌صورت آبميوه به كودك داده شوند، موجب افزايش آهن خون مي‌شوند. به جز صبحانه، ميان وعده‌ها بهترين زمان استفاده از ميوه هستند. با توجه به اين‌كه كم‌خوني فقر آهن يكي از مشكلات تغذيه‌اي كودكان است و يكي از دلايل اصلي آن استفاده از برنامه غذايي نادرست است، انتخاب ميان‌وعده مناسب مانند انواع ميوه همراه با خشكبار مي‌تواند موجب افزايش آهن دريافتي شود. به خاطر داشته باشيد كه بايد هنگام خوردن ميوه در ميان وعده به زمان صرف وعده اصلي دقت شود و دست كم ۹۰ تا ۱۲۰ دقيقه تا وعده اصلي فاصله داشته باشد. درمورد كودكاني كه به كودكستان مي‌روند، مصرف ميوه‌هايي مانند سيب مي‌تواند در جبران افت قند خون نيز بسيار مفيد باشد. به اين ترتيب به قدرت يادگيري آن‌ها كمك كرده و آن‌ها با نشاط بيشتري بازي مي‌كنند.

.

 ميوه براي كودكان چاق ضرر دارد؟
سرعت رشد كودكان در سال اول بسيار زياد است و وزن يك كودك يك‌ساله تقريبا ۳ برابر وزن او هنگام تولد است. از سال سوم به بعد سرعت رشد، كند اما مداوم مي‌شود به‌طوري كه سالانه با توجه به دختر يا پسر بودن بين ۲ تا ۳ كيلوگرم به وزن و بين ۶ تا ۸ سانتي‌متر به قد كودك اضافه خواهد شد. به همين دليل نياز به غذا كمتر مي‌شود اما مادران به اشتباه فكر مي‌كنند، كودك دچار بي‌اشتهايي شده و با اصرار كودك را وادار به خوردن مي‌كنند. اين احتمال وجود دارد، وقتي آبميوه يا ميوه شيرين به كودك داده مي‌شود، او آن را به‌صورت بافت چربي ذخيره كند. اگر‌چه دريافت ۲ واحد ميوه در تغذيه روزانه كودك معادل ۱۲ كيلوكالري است، درحالي‌كه يك شيريني گل‌محمدي معادل ۱۵۰ كيلوكالري است. بنابراين توصيه مي‌شود، در مورد كودكان چاق به جاي منع مصرف ميوه، خوراكي‌هايي مانند تنقلات، شيريني‌ها و شكلات از برنامه غذايي كودك حذف شود.

.

پوست ميوه‌ها را بايد براي كودكان گرفت؟
پوست ميوه، هم مي‌تواند برخي مواد مغذي را به بدن كودك برساند و هم مواد سمپاشي شده را وارد بدن او كند. بنابراين برخي ميوه‌ها كه پوست‌شان حاوي فيبرهاي نامحلول است، به‌دليل نفاخ بودن و نيز به‌دليل آن‌كه كودكان نمي‌توانند آن‌ها را خوب بجوند، بهتر است پوست گرفته شوند. همچنين توصيه مي‌شود، پوست ميوه‌هاي وارداتي كه حاوي مواد نگهدارنده هستند، گرفته شود. باتوجه به فصل گرما و امكان رشد عوامل بيماري‌زا در ميوه‌ها نيز بهتر است ميوه‌ها در اين فصل تا حد امكان بدون پوست مصرف شوند.

.

ba3427-2

روزي چقدر ميوه بخورند؟
ميزان مصرف ميوه نه در ميان كودكان و نه در ميان بزرگسالان واحد دقيقي ندارد. كودك در يك سالگي روزانه هزار كيلوكالري دريافت مي‌كند و به ازاي هر سال، ۱۰۰ كيلوكالري بر ميزان دريافت انرژي‌اش افزوده مي‌شود كه ۵۰ تا ۶۰ درصد از اين انرژي از طريق منابع قندي مركب، ۱۵ تا ۲۰ درصد از طريق پروتئين‌ها و بقيه از طريق چربي‌ها بايد تامين شود. بنابراين بخشي از قند دريافتي را مي‌توان به‌صورت ميوه به كودك داد كه به ازاي ۱۰۰ گرم ميوه، ۱۵ گرم ماده قندي وجود دارد و در هرگرم قند هم ۴ كيلوكالري انرژي دارد. به هر حال مصرف ميوه بايد به حدي باشد كه كودك دچار مشكل نشود. نكته قابل اهميت آن است كه بايد از دادن نوبرانه‌ها به كودكان اجتناب كرد چون ممكن است سمپاشي آن‌ها درست انجام نشده باشد و ايجاد مسموميت كند. از سوي ديگر، والدين مي‌توانند براي ايجاد تنوع در خوردن ميوه، آن‌ها را به‌صورت كوچك خرد كرده، به‌صورت سالاد ميوه درآورده و با ريختن كمي آب ليمو، كشمش، دانه‌ها و مغزها يك ميان وعده بسيار دلچسب تهيه كنند.

.

 چه ميوه‌هايي حساسيت‌زا هستند؟
حساسيت در اثر عوامل ژنتيك -كه سيستم ايمني بدن را دچار اختلال مي‌كند- ايجاد مي‌شود. در ميان غذاهاي مختلف حساسيت‌زا بخشي از ميوه‌ها هم قرار دارند. برخي از اين ميوه‌ها عبارتند از: توت فرنگي، كيوي و‌ نارنگي. در مورد توت فرنگي به‌دليل خلل و فرجي كه در اين ميوه وجود دارد معمولا شست‌و‌شوي آن درست انجام نمي‌شود و به همين دليل ممكن است علاوه بر ايجاد حساسيت، مسموميت نيز ايجاد كند. بنابراين در مصرف اين ميوه براي كودكان بايد احتياط كرد.

.

چطور ميوه‌ها را بشوييم؟
براي شستن ميوه‌ها بايد آب تميزي در اختيار داشته باشيم. پس از چند بار شستن با آب، بايد ميوه را با ماده ضدعفوني‌كننده مورد تاييد وزارت بهداشت شست‌وشو داد. كافي است يك قاشق مرباخوري از محلول ضد‌عفوني را در  ۱۰ ليتر آب مخلوط كرده و چند دقيقه‌اي صبر كنيد، سپس ميوه‌ها را بشوييد. از آنجا كه ميوه‌هاي تابستاني اغلب با پوست خورده مي‌شوند، لازم است در شست‌و‌شوي آن‌ها دقت كافي داشته باشيد.

.

عطش كودك را با ميوه برطرف نكنيد!
با وجود آن‌كه درصد زيادي از بدن كودكان را آب تشكيل مي‌دهد، ذخيره آب بدن‌شان كم است و با تعريق زياد تابستاني و اسهال و استفراغ آب بدن‌شان از بين مي‌رود و دچار كم آبي مي‌شوند كه درصورت برطرف نشدن، مشكلات زيادي را براي كودك به‌وجود مي‌آورد. بهترين راه رفع عطش براي كودكان آب و مخلوط آبميوه و آب است چون وقتي بدن به آب نياز دارد، دادن موادي حاوي قند مثل ميوه‌ها عطش را به‌خوبي برطرف نمي‌كند و كودك تنها با خوردن آب مي‌تواند الكتروليت‌هاي از دست رفته از طريق تعريق را به دست آورد.

.

.

گردآوری: گروه بانو وان

.

منبع:bartarinha.ir


هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

           

         (پنهان)

  

لطفاً عدد داخل تصوير را وارد كنيد
عکس روز
راه و رسم زندگی
مطالب جالب

آخرین مطالب


تبلیغات ویژه
امکانات بانو وان
پخش اینترنتی قرآن کریم
تلویزیون اینترنتی
لیست آهنگ های پیشواز همراه اول
لیست آهنگ های پیشواز ایرانسل
لیست آخرین زمین لرزه های ایران
اوقات شرعی به تفکیک شهرها
پنل ارسال SMS پیامک
عضویت در گروه بانوان
سایر موضوعات سایت
عکس روز
مطالب جالب
گردشگری و هنرهای دستی
نکات خانه داری
فال و طالع بینی
عشق و دلدادگی
سرگرمی
حقوق زن و خانواده
حوادث
بهداشت ، سلامت و زیبایی
اخبار خانواده
آموزش پیش از بارداری،بارداری و زایمان
آموزش برای شیرخوار و خردسال
آداب همسرداری و راه های پیشگیری
SMS و پیامک
تست شخصیت و روانشناسی
مصاحبه با ورزشکاران و هنرمندان
مطالب روانشناسی و زندگی بهتر
آشپزی و شیرینی پزی
اسلام و قرآن
بخش رژیم و تناسب اندام
گالری دکوراسیونفال و طالع بینی
فال حافظ
فال انبیاء
فال رمل
فال چوب
فال اعداد
استخاره با قرآن
فال گلبرگ
طالع بینی خواب
فال بوسیله رنگها و تاریخ تولد
فال بوسیله قرآن
فال فصلی
فال کسب و کار
فال نخود (بختیاری)
فال بوسیله چای
فال پاسور ( فال احساس )
گرفتن فال با تاس
فال جال فلز- شما چه فلزی هستی ؟
فال شغل برای ماههای مختلف سال
فال عاشقانه با بوسه
فال ورزشی
طالع بینی خواب شما
فال راهنمای خرید هدیه
فال مد
تعبیر خواب هر روز ماه
طالع بینی از روی حرف اول اسم شما
تعبیر خواب سلمان
سنجش عشق شما
طالع بینی و روانشناسی رنگ چشم ها
با متولدین چه ماهی ازدواج بکنید
طالع بینی دانشجویی

پنل ارسال اس ام اس

تست های روانشناسی
تعجب انگیزترین تست روانشناسی۹۰
شخصیت شناسی از روی حرکات چشم
شناخت شخصیت از روی حرکات بینی
تست تمرکز و سرعت
تست میزان شادی شما
میزان محبوبیت شما؟
تست سنجش میزان عشق
تست روانشناسی بو
تست میزان استرس
یک تست شخصیت سنجی مفصل
تا چه حد فضول هستید؟
روانشناسی دروغ
تشخیص شخصیت از روی گروه خونی
آیا فردی‌ هنرشناس‌ و اهل‌ هنر هستید؟
آیا فردی‌ معاشرتی‌ و خونگرم‌ هستید؟
آیا فردی‌ کاری‌ و سخت‌ کوش‌ هستید؟
آیا فردی‌ جسور هستید؟
تست روانشناسی عدد مورد علاقه
خود شناسی برای زندگی مشترک
رازهای رفتاری ماه های مختلف سال
تست ازدواج ویژه دختر و پسران مجرد
آیا شما به‌ راحتی‌ دوست‌ پیدا می‌کنید؟
آیا فردی شاد و بانشاط هستید؟
آیا فردی‌ خوش‌ بین‌ هستید؟
اسرار روانشناسانه شکل امضاء!
نمره اعصاب شما چند است؟
تفاوتهای روانشناسی زنان و مردان
۷ علامتی که افراد دروغگو رالو میدهد
شما جذب چه تیپ مردهایی میشود؟
از این کارها اجتناب کنید
شخصیت شناسی از روی دندان
شخصيت شناسي از نحوه دست دادن
شخصيت شناسي از روي دست خط
شخصیت شناسی از روی رنگ چشم
شخصیت شناسی از روی آدامس
این تابلو چه چیزی کم دارد؟
تست میزان شجاعت
جدیدترین تست روانشناسی آمریكا
تست خودشناسي فرويد
رابطه تاریخ تولد و شخصیت
کدوم طرفی؟(واقعآ جالبه!)
شناخت شخصیت از روی خنده
شخصیت شناسی با سنگ ها
شکل ابروها و رابطه آنها با شخصیت ما
تست هوش و IQ جدید(بسیار دقیق)
خصوصيات اخلاقي بر اساس تاریخ تولد
شما چه جوري سلام مي‌كنيد؟؟
تست هوش (با نتیجه گیری عالی)
میزان عشق متولدین ماه های سال
تشخیص مردان بی وفا از روی چهره
تست روانشناسی قربانیان عشق
تست میزان عواطف و احساسات شما
بـه كار فكـر می‌كنیـد یـا بـه تفریـح؟
ارتباط شما با احساساتتان؟

هاست ایرانی و ملی

هاستینگ با کیفیت ایران و میزبانی ملی با قیمت مناسب کیمیاهاست ارائه نمایندگی و ریسلر ایران

ارسال اس ام اس انبوه

پنل ارسال پیامک SMS  مطالب جالب     آداب همسر داری     بهداشت ،سلامت و آرایش
بسیار عجیب تولد یک بچه با 26 عدد انگشت
بسیار عجیب تولد یک بچه با 26 عدد انگشت
 . . . . . . نوزاد بیست و شش انگشتی میانماری در کتاب رکوردهای گینس ثبت می‌شود. یک مادر میانماری که نوزاد خود را با دوازده انگشت دست و چهارده انگشت پا بدنیا آورده است گفت، دخترش از لحاظ درک و فهم در مقایسه با نوزادان عادی تفاوتی ندارد و چه بسا قوه ادراکش بهتر از دیگران است.به گزارش ایران ناز مادر نوزاد عجیب الخلقه قصد دارد نوزاد خود را در کتاب رکوردهای گینس ثبت کند. فیو مین مین سو، بیست و شش ساله از ابتدای تولد لی یاتی نوزاد دخترش می دانست که اعضای بدن وی کمی بیشتر است....
درباره مسائل جنسی نکاتی مفید
درباره مسائل جنسی نکاتی مفید
    استفاده مداوم از آنتی بیوتیک ها خطر ابتلا به عفونت های قارچی را تشدید می کند .   نکاتی مفید درباره مسائل جنسی این سوالات و مشکلات جنسی در اکثر افراد ممکن است پیش بیایند و آن ها از طرح اینگونه سوالات برای دکتر و یا افراد نزدیکشان خجالت بکشند. عجیب است که زنان شرم دارند در مورد مشکلات جنسی خود با پزشک و متخصص زنان و زایمان صحبت کنند. حال که شما سخن نمی گویید، در این متن متخصصان نکاتی را با شما در میان می گذارند. .   - نسبت به خطر ابتلا به عفونت های قارچی آگاهی یابید دکتر می...
درباره سندرم تخمدان پلی کیستیک آنچه زنان باید بدانند
درباره سندرم تخمدان پلی کیستیک آنچه زنان باید بدانند
    سندرم تخمدان پلی کیستیک، دلیل اصلی ناباروری تخمک گذاری است . نکاتی برای مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک آیا شما سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) دارید؟ باید بدانید که شما تنها نیستید. در اینجا یازده چیزی را که فقط شما باید بدانید، می آوریم. . - داشتن اضافه وزن به علت یک مشکل متابولیسمی یکی از بزرگ ترین برداشت های اشتباه درباره زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک که اضافه وزن دارند این است که آنها زیاد می خورند و ورزش نمی کنند. این درست نیست! زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستی...

سایت های همکار: ثبت هاستينگ و دامنه - هاست ایرانی ، میزبانی ملی - هاست ایران - هاست لینوکس - پنل ارسال اس ام اس SMS - راهنماي سفر و گردشگري ترمينال - مدارك صدور ويزا - شارژ ارزان - گیفت کارت - مجله آشپزی- راهنمای سفر به دبی- ساخت سایت- سایت پزشکی- خرید و فروش خودرو- تولید محتوا- هاست مخصوص جوملا - هاست مخصوص وردپرس- خرید گوشی دست دوم - فروش گوشی دست دوم - طراحی سایت حرفه ای - قیمت گوشی دست دوم- تور ترکمن صحرا- تور لحظه آخری - دیدنی های مالزی- هتل های دبی- راهنمای سفر به آنتالیا- تور قشم- تور مشهد- تور آلانیا- تور استانبول - هاستینگ ویندوز- ریسلر هاست- میزبانی سایت پربازدید- لیست هتل های ایران - معرفی هتل های خارجی - تورهای داخل ایران - تورهای خارج از ایران- لیست هتلهای استانبول- گردشگری ایران- ایران زیبا- راهنمای سفر


صفحه اصلی | تور و مسافرت |  درباره بانو وان | عضویت در خبرنامه  | تبلیغات

کلیه حقوق این سایت متعلق است به Banoo1.com و بازنشر مطالب و آموزش های سایت های دیگر، بخصوص انواع فال ها و مطالب سرگرمی نشانه تایید آنها نمی باشد.